Karolina (2014)

Dwie przyjaciółki, osiemnastolatki Kaśka i Magda, kończą liceum filmowe. Między zabawą, a korzystaniem z życia muszą jeszcze znaleźć czas na przygotowanie się do czekającego je egzaminu końcowego. Mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Gdy nauczyciel podsuwa im temat, w pierwszej chwili buntują się. Chciały kręcić film o ważnych społecznie sprawach, o współczesnych problemach, chciały zmieniać świat, a tu trafia się im historia jakiejś wiejskiej dziewczyny sprzed 100 lat, która w bezsensowny sposób dała się zabić. Chcąc nie chcąc, wyruszają w drogę do Zabawy, gdzie żyła i zginęła ich bohaterka - Karolina Kózkówna. Na początku nie potrafią się odnaleźć w historii Karoliny. Nie mogą jej zrozumieć.
Po co młoda dziewczyna dała się zabić? Dla jakich wartości? Co nią kierowało? Skąd czerpała siłę? I dlaczego Bóg na to pozwolił?

Poszukiwanie odpowiedzi na wszystkie te pytania sprawia, że ich szkolne zadanie stopniowo przeradza się w fascynującą przygodę, a historia Karoliny nagle zaczyna mieć wpływ na życie ich i innych bohaterów filmu.

Karolina Kózkówna 100 lat temu, w wieku 16 lat, została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Ta młodziutka wiejska dziewczyna, żyła prosto, cicho, skromnie i bardzo zwyczajnie. Było jednak w jej życiu coś, co zwyczajnych ludzi czyni świętymi. To miłość. Jej życie przepełnione było miłością. Kochała rodziców, rodzeństwo, bliźnich i wreszcie Boga. Czysta, piękna, wielka miłość. Miłość, która niemal gorszy bohaterów wyciągniętych ze współczesnego świata, ale też urzeka. Właśnie do takiego życia, pełnego miłości, tęsknią bohaterowie filmu. W 1987 roku Karolina Kózkówna została ogłoszona przez Jana Pawła II błogosławioną. Jest patronką młodzieży.
Produkcja: 2014
Premiera: 21 listopad 2014

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Tadeusz Potulski, dziadek Przemka

Halina, przyjaciółka Tadeusza

Elżbieta Osnowska, matka Kasi

2 role: Basia, dyrektorka liceum; matka Karoliny

2 role: filmowiec Marek Dzianowski, były mąż Basi; ojciec Karoliny

ksiądz Michał, proboszcz w Zabawie

2 role: ochroniarz w szkole; zabójca Karoliny

ojciec duchowny seminarium

woźnica

2 role: Kasia Osnowska; Karolina Kózkówna

Przemek

Magda, przyjaciółka Kasi

chłopak w klubie

Różia, siostra Karoliny

Władziu, brat Karoliny

klaun

wikary

i inni.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.171017

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz